preloader

Donacijų rūšys

Kraujo centre atliekamos 4 skirtingos procedūros:

  • Trombocitų aferezė
  • Trombocitų ir plazmos aferezė
  • Dvigubos eritrocitų masės aferezė
  • Įprastinė kraujo surinkimo procedūra

Kraujo centre taip pat galima užsiregistruoti į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą (daugiau informacijos www.bukgeras.lt) ir užpildyti sutikimą, kad asmens audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti tranplantuoti (daugiau informacijos www.transplantacija.lt).

 

Trombocitų/plazmos aferezė

Reikalavimai donorams

Donoro svoris: bent 60 kg.

Hemoglobinas: vyrų: ≥135 g/l, moterų: ≥125 g/l.

Procedūra

Specialiu aparatu iš paimto donoro kraujo atskiriama dalis trombocitų (ir plazmos), jie pasiliekami, o visi kiti kraujo komponentai grąžinami donorui, taip išsaugojami raudonieji kraujo kūneliai.

Įdomu

Vienam trombocitų masės vienetui paruošti iš standartiniu būdu paimto kraujo , reikia 4-6 donorų, tuo tarpu vienas donoras trombocitaferezės būdu gali padovanoti 3-5 dozes trombocitų masės.

Procedūros trukmė

Procedūra trunka nuo 1- iki 1,5 valandos, tačiau paaukodamas šį laiką gali išgelbėti 3-5 pacientų gyvybes nuo ūmaus nukraujavimo.

Laikotarpis tarp donacijų

Trombocitų skaičius atsistato labai greitai, todėl kitą kartą donuoti galite atvykti jau po 2 savaičių.

Dvigubos eritrocitų masės aferezė

Reikalavimai donorams

Donoro svoris: ≥70 kg

Ūgis: vyrų: ≥165 cm, moterų: ≥170cm

Hemoglobinas: vyrų: ≥140 g/l, moterų: ≥145 g/l

Procedūra

Specialiu aparatu iš paimto donoro kraujo atskiriami eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai), jie pasiliekami, o likęs kraujas grąžinamas donorui.

Įdomu

Iš standartiniu būdu paimto kraujo , pagaminama vienas eritrocitų masės maišelis, tuo tarpu vienas donoras eritrocitų aferezės būdu gali padovanoti iš karto 2 dozes eritrocitų.

Procedūros trukmė

Procedūra trunka nuo 20 iki 30 minučių.

Laikotarpis tarp donacijų

Nors paimamo kraujo tūris yra mažesnis, tačiau eritrocitai surenkami labai koncentruotai. Todėl laikas tarp raudonojo kraujo paėmimo procedūrų yra 4 mėn. vyrams ir 6 mėn. moterims; trombocitus (krešėjimo ląsteles) galite donuoti jau po 1 mėn.

Įprastinė kraujo surinkimo procedūra

Reikalavimai donorams:

Donoro svoris: bent 50 kg.

Hemoglobinas: vyrų: ≥135 g/l, moterų: ≥125 g/l.

Procedūra

Šios procedūros metu surenkama apie 450 ml kraujo

Įdomu

Standartiniu būdu paimtas kraujas turi būti perdirbamas, iš jo pagaminama viena eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) ir viena plazmos dozė. Iš 4-6 donorų įprastiniu kraujo surinkimo būdu gautų maišelių gali būti pagaminta tik viena gydomoji trombocitų dozė.

Procedūros trukmė

Procedūra trunka apie 10 minučių.

Laikotarpis tarp donacijų

Laikas tarp standartinio kraujo paėmimo procedūrų yra 2 mėn., jeigu norite pasidalinti trombocitais, į Kraujo centrą galite atvykti jau po mėnesio, jeigu norite donuoti eritrocitus (raudonuosius kraujo kūnelius) jūsų lauksime po 3 mėn.