preloader

Sudėtinės kraujo dalys

Kraujo sudėtinės dalys:

Kraujas – jungiamasis audinys, tekantis mūsų kūnu ir pasiekiantis visas jo vietas. Kraujas mums yra gyvybiškai svarbus, nes ne tik aprūpina visus organizmo audinius deguonimi bei maisto medžiagomis, bet ir pašalina medžiagų apykaitos produktus, saugo ir gina mus nuo infekcijų. Kraują sudaro kraujo plazma ir kraujo ląstelės (eritrocitai, leukocitai ir trombocitų).

Plazma:

Plazma - tai skaidri, šiek tiek gelsva kraujo dalis,kuri po organizmą išnešioja kraujo ląsteles, įvairius hormonus, mineralines ir maisto medžiagas. Ji sudaro daugiau nei pusę kraujo tūrio ir turi svarbią reikšmę kraujo krešėjimo procesui.

Eritrocitai:

Eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai) – tai gausiausia kraujo ląstelių grupė, kuri atsakinga už organizmo aprūpinimą deguonimi ir, iš dalies, anglies dvideginio pašalinimą. Eritrocitai yra keistos, įdubusio disko formos ląstelės, kurios neturi branduolio, tačiau turi baltymo ir geležies junginio, hemoglobino. Hemoglobinas jungiasi su deguonimi ir taip padeda eritrocitams jį pernešti po visą organizmą.

Leukocitai

Leukocitai (baltieji kraujo kūneliai): – baltosios kraujo ląstelės, kurios atlieka organizmo apsaugos funkciją. Tai imuninės ląstelės, kurios visada yra pasirengusios apginti Jūsų organizmą nuo virusų ir bakterijų bei kitų ligų sukėlėjų. Leukocitai „praryja“ virusus ir bakterijas. Todėl esant uždegimui, padidėja leukocitų skaičius. Jie gamina antikūnius – baltymus, kurie padeda pašalinti svetimas medžiagas ir organizmus bei patenka į virusų pažeistas ląsteles. Nors kartą susitikę su bakterija ar virusu, jį atsimena ilgus metus. Kitą kartą tam pačiam virusui ar bakterijai patekus į organizmą, pastarieji būna sunaikinami žymiai greičiau.

Trombocitai:

Trombocitai padeda kraujui sukrešėti. Tai labai mažos, plonos, bespalvės, pailgos formos kaulų čiulpuose esančių didelių ląstelių (megakariocitų) atplaišos. Trombocitai aktyvuojasi, kai pažeidžiama kraujagyslė, tuomet pakinta jų forma – suapvalėja, atsiranda išaugos. Trombocitai sukimba tarpusavyje, pirmieji prilimpa prie pažeistos kraujagyslės sienelių  ir išskiria medžiagas, kurios aktyvina krešėjimo faktorius ir susidaro ilgos baltymų grandinės. Iš šių baltymų grandinių susiformuoja fibrino tinklelis ir jame įstrigusios ląstelės suformuoja krešulį. Trombocitų dažnai sumažėja sergant piktybinėmis kraujo ligomis.